MiFiNo 2018-10: Vyšehradské fórum

Zdravím vás.
A omlouvám se předně za výpadek MiFiNo v září, alespoň jsem se odesláním časově dostal na začátek měsíce a budu to hlídat. Plus jedna novinka na začátek: odstartoval jsem FB profil, kde budu častěji dávat zprávy z trhů. Kdo chcete mít pravidelnější přehled, buďme ve spojení i zde: fb.me/mifino.michalnedbal. K lajku vás vyzývat nebudu, to zvládnete sami 🙂


(1) OBECNĚ:
Od listopadu budu mít investiční licenci na podílové fondy. Kdo chcete, abych se i v tomhle o něj staral, napište mi prosím.
Jestli se během roku děje něco opravdu zajímavého, pak je to Vyšehradské fórum 18.10.2018 od 18hod. Největší investiční konference – jsou to informace, které se běžně v televizi nedozvíte, v masmédiích taky ne a ten, kdo tam bude, zatím vždy získal velký informační náskok. Vstupenky hlaste u mě prosím a klidně vezměte někoho s sebou. Dozvíte se, jestli jsme už na vrcholu hospodářského cyklu a co nás čeká v blízkých letech. Navíc mluvit budou přední ekonomové a ani jeden nemá „zlato v popisu práce“. Protože lepší, než budoucnost předpovídat, je být na ni připraven.


(2) ZLATO A STŘÍBRO:
Máme-li být k sobě otevření, a na tom stavím spolupráci s vámi, je třeba vědět, kde se co může po(a)dělat.
Jak se padělá zlato se celkem ví – vezmete silnější odlitek, vyvrtáte do něj díry a vložíte wolframové tyčky nebo prášek, pak zatavíte.

U stříbra je postup podobný, jen se vkládá olovo. Oba nahrazující kovy se volí kvůli podobné hustotě, aby to laik ideálně neměl možnost poznat. Pravost kovu se tedy ověřuje na puncovním úřadě pomocí spektometru či zkouškou vodivosti.

Při dnešních cenách se padělání nevyplatí, protože práce s paděláním by vás vyšla dráž, než prodej padělaného slitku. Padělané stříbro se naposledy prodávalo, když stálo 50 $ za trojskou unci (31,1 g). Dnes stojí 14 $.
Malé tenké slitky je tak obtížné padělat, že se to nedělá. A velcí obchodníci (GoldenGate má obratem 45 % podíl na trhu) mají často přímé napojení na slévárny.


(3) FOREXTRA A KRYPTOMĚNY:
Při další krizi, neboli času, kdy bohatství mění majitele (bohatství nezaniká), očekávám nárůst významu kryptoměn, respektive jejich technologie, blockchain – z prostého důvodu. Krize vždy souvisí se ztrátou důvěry a morálky… blockchain ve své matematické podstatě důvěru zase obnovuje, a proto po něm může být poptávka. Neptejte se mě kdy to přijde 🙂 Kryptoměny mají stále spoustu dětských nemocí a trh se teprve formuje, reguluje – a právě regulace mohou hodně vývoj urychlit nebo zpomalit.


(4) FUNKČNÍ TIP:
Dopravce FlixBus vám umožní jet trasu Praha-Plzeň nejen ze Zličína, ale i z Florence – za stejnou cenu. Další trasy jsem nezkoumal, ale věřím, že jako nováček na českém trhu, má motivaci zlevněné spoje ještě chvíli nabízet.


KDE ŠETŘIT NÁKLADY: Dostal jsem odpovědi, že odkaz na volnou registraci k nejlevnějšímu plynu a levné elektřině nefungoval, posílám tedy opravený: https://goo.gl/mBu15v. Zakladatele FreeForYou (https://www.dtest.cz/clanek-6816/plyn-vydaje-za-modre-teplo) znám, i vizi společnosti + jsem klientem. Můžete si udělat volnou registraci a vše ostatní s vámi řeší oni aktivně. Jsou ochotní a rychlí.


A nakonec znovu připomínám: aktuální tipy a informace o dění kolem nás (i triky od IT kouzelníka), budu častěji dávat na FB: fb.me/mifino.michalnedbal