MiFiNo 2019-05: Warren Buffet

Přeji krásné skoro-léto.

 

Dovolím si zprostředkovat zprávu o jednom z největších žijících investorů: Warren Buffet pro zpravodajskou stanici CNBC komentoval předražené ceny akcií. Zároveň dodal komentář i k dluhopisovým trhům. Warren Buffet pochybuje, že tu nízké sazby budou napořád. Při rostoucích sazbách totiž klesají ceny dluhopisových portfolií. Sám guru moderního investování tedy očekává významné ochlazení akciových a dluhopisových trhů.

 

 


(1) OBECNĚ:

Mám v hlavě takové zamyšlení: když se objeví krize, je spousta lidí překvapeno, že je nikdo nevaroval a i ekonomové „jsou překvapeni“. Co když signály byly a jsou, ale protože si je většina nechce připustit, je potom „překvapena“? Mark Twain jednou řekl, že historie se sice neopakuje, ale historie se rýmuje. Stačí relativně pár málo grafů, aby nám tuhle pravdu potvrdili. Můžete taky například slyšet, že: býk stoupá po schodech (ekonomice se daří) a medvěd skáče z okna (ekonomice se nedaří)… nebo 7 let tlustých a 7 let hubených, dobrý dluh a špatný dluh, krize se dějí cyklicky… Dalo by se pokračovat.

Prostě, krize jsou přirozený nástroj, jak se zbavit neefektivity na trzích, nezodopovědných dlužníků. A čím déle se ji budeme snažit potlačovat, tím horší následky budou. Jako když stoupáte na kopec a pijete přitom alkohol: jde se vám stále „lépe“ a „bez námahy“ a když překonáte vrchol a začnete klesat, nepoznáte rozdíl, jestli se vám jde stále „lépe“ nebo už spíš padáte.

Mimochodem, koukněte: jak ne/slouží penzijní připojištění.


(2) ZLATO a STŘÍBRO:

Jsou nejjednodušší možností, jak být v krizi ekonomicky v pohodě. Nic nemá takovou spolehlivost, že při krizi roste, jako tyto dva kovy. Zlato při minulé krizi, během 2 let, zvládlo +80 %, stříbro +180 %. To je ze 100.000 Kč buď 180.000 Kč nebo 280.000 Kč během dvou let (graf zachycuje delší období). A stačilo, když jste věděli, kdy nakoupit a kdy prodat. Rád vám tuto dovednost předám nebo sledujte dow/gold ratio, ideálně co nejdelší graf 🙂 Rád se dozvím, jakou jeho podobu jste našli.

Mimochodem, Warren Buffet se dnes často prezentuje jako odpůrce drahých kovů, ale už se nemluví o tom, že mezi 1998 a 2008 nakoupil 130mio uncí stříbra (unce = 350 Kč na burze).


(3) FOREX A KRYPTOMĚNY:

Kryptoměny za posledních 5 měsíců vyrostly o 100 % (bitcoin). Zároveň se očekává, že přes léto opět trochu klesnou. Kdo máte chuť vstoupit do světa větších rizik, rád s vámi proberu možnosti: velké výnosy a rychlá zbohatnutí tu jsou… ale rizika taky. Mně to však smysl dává, takže jsem majitelem.

Na poslední chvíli, pozvánka na přednášku Jak se orientovat ve světě kryptoměn: 23.5. od 18hod na Budějovické – máte-li chuť přijít, zavolejte mi raději.


(4) FUNKČNÍ TIP:

Z aplikace Booxy si dělám svůj čtenářský deník a zároveň elektronický přehled své knihovny. Navíc si můžu pomocí ISIN lehce oskenovat, která knížka mě zajímá, které mám v audio podobě, které elektronicky apod. Nebo kterou jsem komu půjčil či on mně. Je to český projekt, koukněte: https://www.cbdb.cz/booxy.


 

John F. Kennedy: Náskok v životě získá ten, který začne jednat, když ostatní ještě mluví.

 

Do dalších MiFiNo či společného potkání se mějte dobře.