Zlato jako peníze

Převzatý a zkrácený článek z Flowee…

Ekonom Pavel Ryba vyškolil několik set prodejců, kteří dnes vyšší, střední i nižší třídě nabízí spořit si od pětistovky měsíčně do drahých kovů. Asi že chodí rád bez bot, zůstává Pavel nohama na zemi a stále bydlí v panelákovém bytě, i když jeho Golden Gate prodá drahých kovů za miliardy. Střízlivost a opatrnost je ostatně základem jeho byznysu.

Jak říkají Angličané, „better safe than sorry“. A jak říkají Češi: štěstí přeje připraveným… jak se na tu ekonomickou zimu připravit. A vůbec nejde jen o hmotné statky. Nejdůležitější je být připraven mentálně.

Historie opakovaně potvrdila, že pokud jdou akcie, ceny realit či státní dluhopisy vinou nějaké závažné ekonomické krize dolů, fungují zlato a stříbro jako zadní kolečka.

Je tomu tak z prostého důvodu. Zlato a stříbro je platidlem po celou známou historii lidstva napříč civilizacemi, které rozdělovalo náboženství a zvyky, ale touha po zlatu tyto civilizace spojovala. Bylo tu dávno před papírovými penězi a akciemi, a už proto je odolnější proti ekonomickým krizím.

Zlato je zajímavé tím, že představuje hodnotu samu o sobě. Bankovka je ve skutečnosti pouze výrazem víry ve finanční systém, respektive ve stát a jeho centrální banku, které ji vydávají. Z fyzikálního hlediska je bankovka pouze papírek. Což si dobře uvědomili lidé za časů Výmarské republiky v Německu ve 20. letech a všude jinde, kde se vyskytla hyperinflace, a pro chleba se chodilo s nůší plnou bankovek.

Celý článek a jak si zlato pořídit, najdete na: https://www.flowee.cz/civilizace/3881-nevi-se-kdy-nevi-se-jak-velka-ale-vi-se-ze-krize-znovu-prijde?